Šolam in fakultetam je bil v tednu, ko obeležujemo svetovni dan Zemlje, torej od 17. do 24. aprila, na spletu na voljo brezplačen ogled filma Žejni svet režiserja in fotografa Yanna Arthus-Bertranda. Žejni svet vabi na izjemno 90-minutno potovanje okoli sveta. Tokrat se slavni fotograf ukvarja z enim od največjih izzivov za preživetje človeka – vodo. Ogled filma so v sodelovanju omogočili sodelavci Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani ter Akademske in raziskovalne mreže Slovenije (Arnes).

Učenka KATJA PUČKO je zapisala svoj komentar. Vabljeni k branju!

Naslov dokumentarca je Žejni svet, ki ga je režisiral Yann Arthus-Bertrand, film sem si ogledala 22.4.2020.

Dokumentarec govori o tem, kako pomembna je voda za življenje. Veliko ljudi po svetu nima dostopa do vode, ali nima pitne vode. Nekateri pijejo umazano vodo direktno iz rek. Ker je ta voda umazana, pogosto zbolevajo odrasli in tudi otroci, saj so v njih tudi fekalije. Še danes umre zaradi onesnaženosti vode približno 4.000 otrok na dan. V filmu je tudi prikazano, kako se morajo moški boriti za vodo, velikokrat pri tem pride tudi do streljanja. Tudi ženske imajo zelo veliko vlogo pri tem, saj skupaj z otroci daleč hodijo po vodo in težko nosijo, če se vmes spotaknejo, morejo ponovno nazaj. Tudi otroci so zelo ogroženi, nekateri lahko obiskujejo šole, drugi pa morajo trdo delati. Že zjutraj hodijo po vodo. V nekaterih deželah v Afriki je tudi veliko živali, za katere je potrebno veliko vode. Včasih uporabijo kravje iztrebke za gnojilo, da porabijo čim manj vode. Všeč mi je bilo, da v  mesta, ki nimajo pitne vode, hodi gospod, ki je v Afriki  izvrtal že več kot 4.000 vrtin, da so prišli do čiste vode. Tega so bili ljudje tam zelo veseli in so zato tudi zaplesali. Neka gospa je tudi omenila, da še v življenju ni poskusila,  kakšen okus ima čista pitna voda. V filmu je bila tudi ena gospa, ki se je zanimala za sanitarije. Dolgo jih sploh niso imeli, kasneje pa so si naredili leteča stranišča. To je izgledalo takole, da si opravil potrebo v vrečko in jo odvrgel na streho. Ta gospa pa je ustvarila brezplačna javna stranišča. Na začetku so povedali, da za vsako stvar potrebujemo veliko vode. Vodo rabiš za izdelavo testenin, kavbojk, riža, pri solati, kavi, kruhu,….v bistvu pri vsem. Na dan človek porabi 140 000 litrov vode. To je ogromno. Res si želim, da bi enkrat imeli vsi na svetu pitno vodo.

Mene se je film zelo dotaknil, saj ne morem verjeti,  koliko ljudi je brez pitne vode. To me je zelo »šokiralo«. Res včasih eni ne znajo ceniti, kako smo lahko hvaležni, da imamo pitne vode na pretek. Zaradi njene dragocenosti se bi morali zavedati, da moramo z njo varčevati. Jaz sem glede vode zelo varčna, vedno, ko si umivam zobe, jo izklopim in si jo vklopim samo takrat,  ko zmočim ščetko ali splahnem usta. Ne tuširam se tri ure, ampak se hitro umijem. Na stranišču vedno spustim malo vodo,…  Mislim, da bi si vsi morali pogledat ta dokumentarec in se malo zamisliti. Res smo lahko hvaležni za pitno, čisto vodo.

Kot zanimivost lahko povem, da povprečen Slovenec porabi približno 150 litrov vode na dan,  saj med opravljanjem vsakodnevnih navad in potreb o tem sploh ne razmišljamo. Samo za splakovanje stranišča porabimo povprečno 32 litrov pitne vode dnevno, za tuširanje približno 55 litrov vode, če pa vmes vode ne zapiramo, pa lahko v petih minutah porabimo tudi do  140 litrov vode. Tisti, ki perejo avtomobile doma, pri enem pranju potrošijo od 50 do 300 litrov vode.

Meni se zdi najbolj grozno, saj še nekateri nimajo čiste, pitne vode. Z vodo moremo varčevati:

Mi nismo zelo veliki potrošniki, saj mesečno porabimo približno 12 kubikov vode. To se mi ne zdi ravno veliko. Veliki prihranek smo naredili s tem, da smo kupili tuš kabino namesto bane. Prav tako imamo zelo varčen pomivalni stroj. Ker hodimo na morje v kamp in tam ne pijemo vode iz vodovoda, vidim, da je poraba zelo visoka, saj samo pri enem umivanju zob porabim pol litrsko plastenko vode. Vsak posameznik lahko veliko pripomore k zmanjšanju porabe vode že pri vsakodnevnih opravilih.

Katja Pučko, 9.a

mentorica: Tatjana Majdič